Rosenlunds Atletförening arrangerade träningsläger på CrossFit Kinetics
Den 13 juni samlades 11 medlemmar från Rosenlunds Atletförening för en hel dag med träning på CrossFit Kinetics. Programmet var fullspäckat med träningspass, märkesutdelning, coachövningar med viktändringar och tävlingssimuleringar, och avslutades med prisutdelning. Ett riktigt sätt att fira sommaravslutning!
Lägret är ett fint exempel på hur föreningar kan använda SthlmTF:s träningslägerbidrag för att skapa något extra för sina medlemmar. Rosenlunds Atletförening beviljas bidrag för lägret och vi hoppas att fler föreningar tar chansen att söka.
Om Rosenlunds Atletförening
Rosenlunds Atletförening är inne i en spännande nystart med ny logotyp och nya lokaler hos Fit4Life i SoFo på Södermalm där de tränar tillsammans på torsdagar 19:00–20:30. Träningarna leds av erfarna instruktörer och välkomnar alla nivåer, från nybörjare till erfarna lyftare. Med jämna mellanrum erbjuder de också ett introduktionsprogram för dig som är ny till sporten.
Nyfiken? Hör av dig till info@rosenlundsatletforening.se eller följ dem på Instagram @rosenlunds_atlet_forening.










